Archiv
KULTURNÍ PROGRAM KVĚTEN
 
FILMY//
19.5. v 19.15h
Dva dokumentární filmy ze série DOCTV-CPLP, která oslavuje politiku kulturní integrace Společenství portugalsky mluvících zemí
 
V CIZINĚ   
r. Matias Mariani, Brasil, 2010, 52 min 
Mezi vězni je Libyjec, který během cesty na dovolenou zjistí, že jeho žena trpí rakovinou, Jihoafričan, který vypráví o své účasti v angolské válce, španělský knihovník, který líčí svá milostná dobrodružství a Češka, která ráda kreslí na školní tabule. To jsou fragmenty příběhů shromážděných ve filmu V cizině. Film o životě různých lidí, které spojuje to, že jsou cizinci a jsou uvězněni daleko od domova.

 

LULIK
r. Victor Sousa, Timor, 2010, 50 min

Dokument se snaží obsáhnout kolektivní paměť obyvatelů Východního Timoru prostřednictvím představení rituálů spojených s jednou z nejdůležitějších a nejstarších místních tradic - stavba svatého domu (Lulik). Pro živé představuje toto místo zachování paměti a staré moudrosti, pro mrtvé místo, kde se
zastavil čas a kde se obnovují dějiny.
V portugalštině. 

 
26.5. v 19.15h

XINGU – EXPEDICE
r. Cao Hamburger, 2012, Brazílie, 102 min

Ve 40. letech 20. století se bratři Villas-Boasové rozhodnou vyrazit na dobrodružnou cestu a zapíšou se do expedice Roncador Xingu - projekt vlády Getúlia Vargase, který měl za cíl prozkoumat střední Brazílii. Otevřou v oblasti vojenská letiště a založí nová města. Zároveň se z nich stanou odhodlaní bojovníci za práva indiánů a díky jejich iniciativě se v roce 1961 založí Národní park Xingu, první indiánská rezervace v Brazílii o velikosti Belgie. Příběh byl natočen podle pravdivých skutečností.
V portugalštině s anglickými titulky.

 
 

AKCE//
5.5 v 19.30h
Klub La Loca (Odborů 278/4, P2)

DEN PORTUGALSKÉHO JAZYKA A KULTURY ZEMÍ SPOLEČENSTVÍ PORTUGALSKY MLUVÍCÍCH ZEMÍ

Zveme všechny milovníky portugalsky mluvících zemí k plavbě po kultuře lusofonního světa. Můžete se těšit na workshop afrických tanců pod vedením lektora Vitora Tavarese Mendese. Naučené kroky si pak budete moct hned vyzkoušet během vystoupení kapely kapverdského hudebníka Zezé Barbosy nebo DJ Fred Bsb. Nebudou chybět tradiční lusofonní koktejly!
Ve spolupráci s Honorárním konzulátem Kapverdské republiky. 
 

 
11.5. v 18h-23h
Čajovna Dharmasala (Peckova 15)
 

HELDER MACEDO: ŽIVOT TAK KRÁTKÝ NA LÁSKU TAK DLOUHOU (Tão Longo Amor Tão Curta a Vida)

Překlad Tradução: Marie Havlíková / čte lê: Aleš Procházka
Další ročník Noci literatury má opět netradičním způsobem přiblížit veřejnosti současnou evropskou literaturu formou veřejných literárních čtení, kdy známé tváře české kulturní scény budou během jednoho večera číst tentokrát na zajímavých místech čtvrti Karlín. Aleš Procházka přečte v čajovně Dharmasala úryvky z románu Život tak krátký na lásku tak dlouhou od současného portugalského autora Heldera Maceda.
V češtině.
Vice na www.nocliteratury.cz
 
 

12.5 - 15.5
Svět knihy, Malý sál

SVĚT KNIHY PRAHA 2016 

Portugalské centrum a spisovatel Helder Macedo na mezinárodním knižním veletrhu CLP e o escritor Helder Macedo na feira internacional do livro
Na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu nebude chybět portugalský stánek s literárními novinky i s odbornou literaturou nebo čerstvými překlady. Letos navštíví Svět knihy také portugalský spisovatel Helder Macedo.

 

13.5 v 11h
Svět knihy, Malý sál

HELDER MACEDO NA KNIŽNÍM VELETRHU SVĚT KNIHY 2016

Spisovatel Helder Macedo bude letošním zástupcem portugalské literatury na Světu knihy. Významný prozaik, básník a univerzitní profesor, jenž utekl před salazarovskou diktaturou do Anglie, představí společně s překladatelkou Marií Havlíkovou a redaktorkou Anežkou Charvátovou svůj v pořadí šestý román „Život tak krátký na lásku tak dlouhou“, jehož překlad právě vyšel v pražském nakladatelství Smršť.
V portugalštině, tlumočeno do češtiny.

 

13.5 v 12h
Svět knihy, Malý sál

SLAVNOSTNÍ PŘEDÁNÍ CENY HIERONYMITAE PRAGENSES ZA PŘEKLAD Z PORTUGALSKY PSANÝCH

Již po sedmé budou odměněni ti nejlepší mladí překladatelé za překlad z portugalsky psaných literatur. Slavnostní předání se uskuteční na knižním veletrhu Svět knihy a cenu předá osobně spisovatel Helder Macedo.
Zájemci o účast nechť se hlásí na info@institutocamoes-praga.cz do 10. května, aby jim byl zajištěn vstup na veletrh.
 

 
VÝSTAVA//
9/5 - 31/7.2016
Sasha Puchanka: deCadência
Výstava fotografií

Krása spočívá v pohledu toho, kdo se dívá.

Přijměte pozvání projít se scenériemi města a zadívat se na jeho všední motivy trochu jinak. Tato místa, často označovaná jako dekadentní, někdy i zcela nepovšimnutá a opovrhovaná jsou schopna i přes svůj zdánlivý nepořádek a zanedbanost vytvářet velmi originální, dynamické a dokonale souměrné vizuální kompozice s jedinečným a úchvatným povrchem a kresbou.
Objevte znovu svoje město.


11.2 - 6.5. 2016
Lucie Jindrák Skřivánková: MATA(R)
Kurátorka: Susanna Horvartovičová
 
Projekt MATA(R) – Po stopách Oscara Niemeyera vznikl v souvislosti s pobytem umělkyně ve městě Brasilia (2014), kam se vydala objevovat dílo žáka Le Corbusierovy mezinárodní modernistické školy – Oscara Niemeyera. Umělkyně zde namalovala sérii obrazů vycházejících z konfrontace Niemeyerových projektů s modernistickou architekturou Prahy, od bývalého Federálního shromáždění Karla Pragera (1968-1971) po hotel InterContinental (1968-1974) Karla Filsaka. 
Na základě této zkušenosti, po pobytu v Brazílii, vznikl v Praze nový cyklus maleb a tuší, na nichž tropická vegetace zaplavuje impozantní brazilskou architekturu.
V sérii obrazů a tuší Lucie J. Skřivánkové s názvem MATA(R) se prosazuje motiv "mata" (pralesa), který narušuje město a znovu vytváří to, co "matar" (zničit; zabít) člověka zničilo. 
V obrazovém cyklu MATA(R) Lucie J. Skřivánková znovu oživuje zmizelý prales. Připomíná to, co již neexistuje: každým šlehnutím barvou prohlašuje s gestem pokory, že ničením přírody se ničíme my sami. Umělkyně převádí lidský instinkt k nadvládě nad ekosystémy a biologickou rozmanitostí do tvůrčího aktu.